Rektörün Mesajı

Değerli Gençler!

Büyük ve köklü bir aile olan Ondokuz Mayıs Üniversitesinin, sizlerin katılım ve katkılarıyla daha da güçleneceğine inanıyoruz. Bu nedenle katılımınızdan mutluluk duyuyoruz. Sizleri, milletimizin refah ve huzurunun, devletimizin de bekasının teminatı olarak görüyor, sizi ve eğitiminizi önemsiyoruz.

Ailede aldığınız terbiye ve bu güne kadar gördüğünüz eğitim, mesleki eğitim alanları dışarıda tutulduğunda, hayatınızı idame ettirecek genel birikim olarak görülmektedir. Üniversite eğitimi, seçtiğiniz alanda nitelikli genel eğitim, sosyalleşme ve alanda uzmanlaşmak için hayatınızın en önemli fırsatı olacaktır. Hayat, sizin hayatınız, başarı sizin, huzur sizin, mutluluk da sizin mutluluğunuz olacaktır. Birey olarak sizin başarınız, milletimizin ve devletimizin yarınlara güvenle yürümesini sağlayacaktır. Zira ailenizin özel beklentisi olduğu gibi, toplumun ve devletin de sizden beklentileri bulunmaktadır. Bu nedenle değerli arkadaşlar, ‘en iyi’ dolayısıyla aranan elaman olmak için verilenle yetinmemelisiniz. Nitelikli bir eğitim için kurumu ve eğitmenleri zorlamalısınız. Boş geçen zaman, hakkı verilmeyen ders, sizleri rahatsız etmelidir. Eğitim aynı zamanda diyalojik bir ilişkiyi zorunlu kılar. Öğrenci olarak sadece alan taraf şeklinde pasif bir rolde olmamanız beklenmektedir. Birlikte başaracağız. Dolayısıyla sizin katkılarınız da çok değerlidir.

Değerli Arkadaşlar!

Ondokuz Mayıs Üniversitesi, ülkemizin en köklü eğitim kurumlarından birisidir; güçlü eğitim kadrosu ile sizlere rehberlik yapmaya hazırdır; sizlerin gelişimine katkı sağlamak bizim için onur olacaktır. Bu bağlamda 109 ülkeden gelen öğrencileriyle OMÜ, uluslararası bir üniversitedir. Bu durum sizlere dünyanın farklı ülkelerinden dostlar edinme imkânı sağlarken, ufkunuzun genişlemesine de vesile olacaktır.

Sevgili Öğrencilerim!

Ülke olarak yaşadığımız Covid-19 salgını, alışık olduğumuz birçok uygulamayı sürdüremez, imkânları da kullanamaz kıldı. Ancak hayat devam ediyor. Hiçbir mazeret, elde edilen başarı ile kıyaslanamayacak; başarısızlığın mazereti de olmayacaktır. Bu nedenle mazeret üretmeyeceğiz, yeni normalleri hızlı bir şekilde özümseyerek, krizi avantaja çevirmek için kurumsal olarak elimizden geleni yapacağız. Sizlerin öneri ve destekleri işimizi kolaylaştıracak, daha hızlı yol almamızı sağlayacaktır. Bu nedenle diplomaya kolay yoldan ulaşmaktan ziyade, en iyi donanımla mezun olmayı hedef olarak seçmelisiniz. Yarım asırlık tarihi ve akademik tecrübesiyle OMÜ’nün öğrencisi ve mensubu olmak bir ayrılacaktır. Bugün başlayan birlikteliğimizi, OMÜ ailesine birey olarak katılımınız olarak görüyoruz. Sizlerin de bu bilinçte olduğunuzdan eminiz ve OMÜ’lü olma sıfatını hayatınız boyunca gururla taşıyacağınıza inanıyorum. Bu vesileyle yeni eğitim öğretim yılının sizlerle birlikte tüm öğrencilerimize hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyor, başarılar diliyorum. OMÜ’ye hoş geldiniz.


Prof. Dr. Yavuz ÜNAL
Rektör