OMÜ'de Yaşam

Ondokuz Mayıs Üniversitesi öğrencileri barınma olanakları açısından ülkemizin en şanslı öğrencileridir. Barınma, üniversitemizin kız ve erkek yurtlarının yanı sıra çoğunluğu kampüs içerisinde bulunan Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu yurtları, üniversitemiz bünyesinde yer alan bir otel ve Samsun’da çok sayıda özel yurt ve pansiyon ile sağlanmaktadır. Ayrıca, Samsun halkı da öğrencilere ev kiralama konusunda kolaylık sağlamaktadır.

Yurtlarda çıkan kahvaltı ve akşam yemeğine ek olarak öğrencilerimizin beslenme sorunları için okul içerisinde pek çok kafeterya, yemekhane, kantin hizmeti verilmektedir. Ayrıca 12 bin m2'lik alanı çeşitli kafetaryalar, oyun salonu, marketi ile Öğrenci Yaşam Merkezi öğrencilerimizin hizmetindedir.

Öğrencilerimizin daha sağlıklı ve sosyal bir hayat sürmesi için Üniversitemizin konumu da çok güzel imkânlar sağlamaktadır. Deniz ve orman havasının yanı sıra, öğrencilerimiz Olimpik Yüzme Havuzu ve çeşitli spor merkezlerinde sporlarını yapabilecekleri gibi, boş vakitlerini değerlendirebilecekleri birçok alan bulabilmektedirler. Örneğin, Üniversitemiz bünyesinde kurulan öğrenci topluluklarına üye olarak ve aktif görev alarak sosyal hayata katkı sağlayabilirler. Ayrıca okulumuzda yapılan bahar şenlikleri de öğrencilerimizi bir yılın yorgunluk ve stresini atıp mutlu bireyler olarak geleceğe güvenle bakmalarında önemli bir rol oynar.

OMÜ Merkez Kütüphanemiz 24 saat aralıksız hizmet vermektedir. Ayrıca zengin basılı ve elektronik kaynaklar, öğrencilerin kullanımına tahsis edilmiş internet bağlantılı bilgisayarlar öğrencilerimizin bilimin yolunda ilerlemesine imkân sağlar.

Üniversitemiz Merkez Kurupelit Yerleşkesi geniş bir alana kurulu olduğu için yerleşke içerisinde ücretsiz otobüsler (ring) fakülteler arası ulaşımı kolaylaştırır.

Beslenme

Üniversitemizin merkez ve ilçelerde bulunan kampüslerinde öğrencilerin sağlıklı, doğru ve ucuz beslenmelerinin sağlanması için her Fakülte ve Yüksekokul binasında yemek hizmeti verilmektedir.

Kampüslerimizde bulunan kantin ve kafeteryalarda ve vakıf restoranlarında da öğrencilere alternatif beslenme hizmeti sunulmaktadır. Ayrıca merkez kampüste bulunan Öğrenci Yaşam Merkezi’nde birçok özel restoran ve kafe bulunmaktadır.

Ekonomik durumu uygun olmayan öğrencilerimiz Üniversitemizin belirlediği bazı ölçütler dâhilinde yemekhanelerimizden ücretsiz yararlanabilmektedir. Yemekhanelerimizin çalışma saati hem I. Öğretim hem de II. Öğretim öğrencilerine göre düzenlenmiştir.

Ulaşım

Samsun’a karayolu ve demiryolu ile veya denizden ulaşımın yanı sıra, Çarşamba Uluslararası Havalimanı ile hava ulaşımı sağlanmaktadır.

Üniversitemizin şehirdeki iki kampüsüne (Kurupelit ve Güzel Sanatlar) de Hafif Raylı Sistem (Tramvay), minibüs ve belediye otobüsleri ile ulaşım çok kolaydır. Merkez kampüse kadar gelen tramvay çok yakında fakültelere ve yurtlara kadar hizmet verecek.

Sosyal ve Kültürel Etkinlikler

Sosyal ve kültürel etkinlikler, öğrencilerimizin gelişiminde en az bilimsel çalışmalar kadar önemsenmektedir. Üniversitemiz her yıl çok sayıda bilim insanına, sanatçıya ve alanında uzman kişilere ev sahipliği yapmaktadır. OMÜ Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nin yanı sıra; fakülte ve yüksekokulların da kendilerine ait konferans ve toplantı salonları bulunmakta; buralarda da etkinlikler yıl boyunca sürmektedir.

Sportif Etkinlikler

Sportif etkinlikler, birçok branşta ve Üniversitemizin açık ve kapalı spor tesislerinde sürdürülmektedir. Üniversitemizde; beş adet kapalı spor salonu; ikisi halı ve ikisi çim saha olmak üzere dört futbol sahası; üç tenis kortu ve bir de olimpik kapalı yüzme havuzu bulunmaktadır. Havuz kompleksi içinde bulunan atlama havuzu, kondisyon, güç geliştirme salonu, fitness salonu ve sauna odaları öğrencilerimize, bölge sporcularına ve Samsunlulara hizmet vermektedir. OMÜ spor takımları üniversitemizi yurt içinde ve yurt dışında başarıyla temsil etmektedir.

Öğrenci Yaşam Merkezi

12 bin metrekarelik kapalı alan üzerinde kurulan yaşam merkezinde; yemek alanları, alışveriş mağazaları, otobüs ve uçak acenteleri, sinema, kopyalama merkezi, bowling ve bilardo salonu gibi çok sayıda sosyal yaşam alanı bulunmaktadır.

Öğrenci Butiği

Öğrencilerimiz kimlik kartı göstererek beğendikleri ürünleri bedelsiz olarak alabilmektedir.

Psikolojik Danışma ve Rehberlik Birimi

Üniversiteye yeni başlayan öğrencilere; üniversite, kurallar ve yakın çevre hakkında tanıtıcı ve aydınlatıcı bilgiler vermek, öğrencinin çevreye ve üniversiteye alışmasını sağlamak; öğrencilerin sorunlarını saptamak ve çözümü için ilgili kurumlarla iş birliği yapmak; duygusal sorunları olan öğrencilere, bireysel ya da grupla psikolojik danışma yapmak gibi konularda hizmet vermektedir.

Engelli Öğrenci Birimi

Engelsiz üniversite olma hedefi doğrultusunda çalışan OMÜ, bu yolda oldukça önemli mesafe katetmiştir. Engelli öğrencilerin öğrenim hayatlarını kolaylaştırabilmek için gerekli akademik ortamın hazırlanmasını ve eğitim-öğretim süreçlerine tam katılımlarını sağlamak amacıyla gerekli tedbirleri almaktadır.